شیر پرکن پکیج 

شیرپرکن چیست و چه وظیفه ای دارد ؟

هنگامی که پکیج خانه را نصب می‌کنید و رادیاتورها را وصل می‌کنید، یک نکته بسیار مهم وجود دارد که باید به آن توجه کنید: چگونه آب به درون رادیاتورها وارد شود؟ این نقش را شیر پرکن ایفا می‌کند.

شیر پرکن چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

شیر پرکن، اتصالی است که به‌عنوان تنها راه ارتباطی بین آب شهری و رادیاتورها عمل می‌کند. زمانی که شیر پرکن را باز می‌کنید، آب به درون رادیاتورها جریان پیدا می‌کند. هنگامی که فشار آب به حد مطلوب می‌رسد، باید شیر پرکن را ببندید.

 در زیر چندین تصویر از شیر پرکن رو میبینید

َشیر پرکن ایران رادیاتور

بوتان شیر پرکن

شیر پرکن

 

 

برای بالا بردن فشار پکیج شیر پرکن را درچه جهتی باز کنیم؟

شیوه صحیح باز و بسته کردن شیر پرکن
شیر پرکن همواره در خلاف جهت عقربه‌های ساعت باز می‌شود و در جهت عقربه‌های ساعت بسته می‌گردد. این نکته بسیار مهم است و باید همواره به آن توجه داشت. برای افزایش فشار پکیج باید شیر پرکن را باز کنید. این کار به جریان آب بیشتر به داخل سیستم کمک می‌کند و فشار را افزایش می‌دهد.

عقربه فشار پکیج تا چند قرار بگیره ؟ یا اینکه شیرپرکن را کی ببندیم ؟

زمانی که مدار شوفاژ سرد است و فشار دستگاه روی 1 بار تنظیم شده باشد، در هنگام راه‌اندازی و گرم شدن مدار، درجه فشارسنج اندکی افزایش می‌یابد. این افزایش بسیار جزئی است و قابل چشم‌پوشی می‌باشد.

محدوده فشار نرمال در مدار شوفاژ
در تصویر زیر، محدوده فشار نرمال مانومتر بین نیم تا یک و نیم بار نشان داده شده است. اما بهتر است این محدوده را بین 1 تا 1.7 بار در نظر بگیریم. به تجربه می‌توان گفت که بهترین نقطه تنظیم فشار، حدود 1.7 بار می‌باشد.

 مانومتر و تنظیم فشار پکیج

 

علائم خرابی شیر پرکن پکیج

افزایش بی‌دلیل فشار پکیج
مهمترین نشانه خرابی شیر پرکن، افزایش بی‌دلیل فشار در پکیج است. این افزایش فشار ممکن است حتی باعث نشتی در سیستم نیز شود.

استفاده از شیر پرکن اتوماتیک در پکیج ها

در بیشتر پکیج ها، شیر پرکن به شکل دستی نصب می‌شود و نیاز به باز و بسته کردن دستی آن است. اما در بازار، شیر پرکن‌های اتوماتیک نیز وجود دارند که به طور خودکار آب سیستم را تامین می‌کنند.

مزیت‌ها و معایب شیر پرکن اتوماتیک
برخی پکیج ها دارای سیستمی هستند که در صورت تکرار افت فشار، وجود نشتی در سیستم را تشخیص می‌دهند. اما در صورت نبود چنین سیستمی، استفاده از شیر پرکن اتوماتیک مناسب نیست. چرا که ممکن است در مسیر لوله‌ها یا اتصالات، نشتی وجود داشته باشد که به دلیل جبران خودکار آب توسط شیر پرکن اتوماتیک، متوجه آن نشویم و باعث خسارت شود.

شیرپرکن اتوماتیک

نشتی و افت فشار در سیستم گرمایشی: موارد حائز اهمیت

تکرار افت فشار، نشانه وجود نشتی یا عیب در سیستم
هرگونه تکرار افت فشار در سیستم گرمایشی، حاکی از وجود نشتی یا عیبی در سیستم است. این مسئله نباید نادیده گرفته شود و باید توجه جدی به آن داشت.

لزوم کمک گرفتن از تکنسین مجاز برای رفع عیب
در صورت مشاهده تکرار افت فشار، بهتر است از تکنسین مجاز و مجرب دستگاه کمک گرفته شود تا عیب موجود را شناسایی و رفع نماید. این امر از بروز خسارات احتمالی جلوگیری خواهد کرد.

 

تخلیه آب سیستم گرمایشی هنگام عدم استفاده از پکیج

فعال بودن مدار گرمایش در حالت زمستانه
مدار گرمایش پکیج، تنها زمانی که کلید پکیج در وضعیت زمستانه قرار دارد، فعال خواهد بود.

لزوم تخلیه آب سیستم در صورت عدم استفاده طولانی
در صورتی که قصد استفاده طولانی‌مدت از پکیج دیواری را ندارید، به ویژه در فصل زمستان، بهتر است آب سیستم را توسط شیر تخلیه یا روش توضیح داده شده در پایین، از مدار تخلیه کنید.

من روش پایین آوردن فشار پکیج رو به شما اموزش می دهم اما برای اطلاعات بیشتر ودقیق تر به لینک زیر مراجعه کنید. 

 کم کردن فشار پکیج 

روش پایین آوردن فشار پکیج به طور خلاصه 

روش تخلیه آب در پکیج‌های فاقد شیر تخلیه
در برخی پکیج‌ها، شیر تخلیه وجود ندارد. در این موارد، می‌توان آب سیستم را به روش زیر تخلیه کرد:

1. شیر فلکه اصلی ورودی آب سرد به پکیج را ببندید.
2. شیر پرکن را باز کنید (چون شیر فلکه بسته است، آبی وارد سیستم نمی‌شود).
3. پایین‌ترین شیر آب گرم بهداشتی را باز کنید (ترجیحاً شیر مخلوط توالت).
4. آب گرمایشی از طریق این شیر تخلیه می‌گردد.

پس از تخلیه، در انتها شیر پرکن را ببندید و شیر ورودی آب سرد به پکیج را باز کنید.

 

نظرات خودتون رو حتما برای ما بنویسید

 

چگونه شیر پرکن پکیج را باز کنیم؟

در صورتی که فشار پکیج شما زیر 0.5 بار باشد، نیاز به باز کردن شیر پرکن پکیج دارید. در غیر این صورت، نیازی به انجام این کار نیست.

مراحل باز کردن شیر پرکن پکیج:

بررسی فشار پکیج: ابتدا درجه بار دستگاه خود را بررسی کنید. اگر بار دستگاه بین 1 تا 1.5 باشد، نیازی به باز کردن شیر پرکن نیست. اما اگر فشار زیر 0.5 باشد، باید شیر پرکن را باز کنید.

باز کردن شیر پرکن:

اهرم شیر پرکن را به سمت چپ بچرخانید و منتظر بالا رفتن عقربه یا گیج پکیج باشید. این عقربه در انواع پکیج های ایرانی و خارجی تعبیه شده است.

بستن شیر پرکن:

زمانی که بار دستگاه یا عقربه بین عدد 1 تا 1.5 قرار گرفت، سریعا شیر پرکن را به سمت راست بچرخانید تا از بالا رفتن بیشتر فشار جلوگیری شود.

 

کاربرد شیر پرکن در پکیج دیواری

معمولا هواگیری پکیج و یا به عبارت صحیح تر تنظیم فشار بار پکیج بوسیله قطعه ای به نام شیر پرکن صورت می‌گیرد. همانطور که می‌دانید آب حیاتی ترین جزء سیستم های گرمایشی مدار بسته مثل پکیج می‌باشد، و همچنین سلامت عملکرد کلیه قطعات اصلی پکیج در گرو وجود آب در مدار سیستم می باشد. اما به هر دلیلی گاهی بر اثر تبخیر و گاهی وجود نشتی ریز در مدار سیستم مقداری از این آب بخار شده و نیاز هست که سریعا این آب جایگزین شود. برای این منظور تولید کنندگان پکیج اقدام به طراحی قطعه ای کرده اند که بوسیله آن مصرف کنندگان قادر باشند مشکل این کسری آب را حل کنند و با در نظر گرفتن یک شیر مخصوص در زیر دستگاه که شیر پرکن پکیج نامیده می‌شود این مشکل حل خواهد شد.

 

شیر پرکن پکیج در حالت نصب نشده

اهمیت رسوب پذیری در پکیج

سئوالی که اینجا به ذهن می‌رسد آن است که چرا اینقدر بحث رسوب و رسوب پذیری در پکیج مهم است و مرتب به عدم تشکیل آن اشاره می‌شود؟ مطلب قابل توجه آن است که رسوب به نوعی نقش عایق را بازی می‌کند. تشکیل رسوب در مبدل معادل تشکیل یک لایه عایق حرارتی در مبدل است و باعث می‌شود انتقال حرارت دیرتر صورت بپذیرد. در نتیجه مشعل به مدت بیشتری روشن می‌ماند و مبدل برای رساندن گرمای آب به مقدار تعیین شده، باید حرارت بیشتری را تحمل نماید. سنسورهای NTC هم از این مقوله در امان نیستند، زیرا تشکیل عایق رسوبی موجب می‌گردد تا گرمای کمتری به سنسورها برسد و نمی‌توانند عملکرد درستی را ارائه بدهند. به طور حتم سنسورها در درجه حرارت بالا عمر کوتاه‌تری را خواهند داشت.

تشکیل رسوب در مدار و مبدل، حجم گردش آب را کاهش می‌دهد. به پمپ فشار مضاعف وارد می‌شود. ممکن است مسیر بای پاس بر اثر افت فشار ناشی از رسوب پذیری، مرتب فعال بماند و دمای رادیاتورها کاهش یابد.

آسیب هایی که رسوب آب برای سیستم دارد به شدت مهلک است

بطور خلاصه باید گفت که تشکیل رسوب باعث می‌شود که پکیج در دمای بالاتری کار نماید. دمای بالا علاوه بر کاهش عمر قطعات پکیج به خصوص پمپ و سنسورها، مصرف را سوخت افزایش داده و باعث می‌شود، منبع انبساط تحت فشار و دمای بالاتری باشد و زودتر سوراخ گردد.

در ادامه باید افزود که افزایش رسوب، موجب می‌گردد تا دمای بکار رفته در پکیج بالا رود و بالا رفتن دما موجب تشکیل بیشتر رسوب می‌شود و رسوب جدید، دمای بالاتری را ایجاد می‌کند و این چرخه تا خرابی کامل پکیج ادامه می‌یابد.

نکته: آب داخل مدار بسته گرمایش را نباید تعویض کرد. مردم به اشتباه فکر می‌کنند که آب سیاه و زنگ زه خروجی از رادیاتورها را تخلیه کنند در حالیکه جایگزین کردن آب تازه موجب کاهش عمر کل سیستم لوله‌کشی، پکیج و رادیاتورها می‌شود. حتی اگر رادیاتور نیاز به تعمیر داشته باشد، پیشنهاد می‌شود که ورودی و خروجی رادیاتور با درپوش بسته گردد تا هوا نتواند به درون رادیاتور جریان یابد و باعث زنگ زدگی داخل رادیاتور گردد.

نکته: هر چه درجه سختی آب کمتر باشد، رسوب‌پذیری آن کمتر خواهد بود.

فشار مناسب پکیج

فشار مناسب جهت هواگیری پکیج ایران رادیاتور از نیم بار تا یک و نیم بار می‌باشد که البته ایده آل ترین فشار بار مدار گرمایش 1/5 بار می‌باشد. لازم به ذکر است فشار مناسب پکیج در زمستان یا تابستان می‌بایست همین درجه باشد و همین طور فشار مناسب پکیج ایساتیس با سایر پکیج های دیواری هیچ فرقی نمی‌کند و همه دستگاه های شوفاژ اعم از دیواری یا زمینی باید با فشار 1/5 بار کار کنند.

نکته: همانطور که می‌دانید به ازای هر ۳۳/۱۰ متر ارتفاع آب، یک بار (اتمسفر) فشار آب کم می‌شود. در ساختمان‌های چند طبقه و یا در محل‌هایی از شهر، فشارآب شهری به خصوص در ظهر و هنگام پیک مصرف، بسیار کمی می‌باشد. در نتیجه گروهی از مردم، هنگامی که با باز کردن شیر پرکن قصد دارند فشار مدار را بالا ببرند، متوجه می‌گردند که درجه فشار سنج پکیج تغییری نمی‌کند و متأسفانه در آن هنگام شیر پرکن را به همان حالت باز رها می‌کنند و محیط را ترک می‌کنند. در نتیجه در اواخر شب و یا مواقعی که فشار آب شهر بالا می‌رود، اب وارد سیستم می‌شود و با بالا رفتن فشار آب سیستم، شیر اطمینان (فشارشکن) فعال می‌شود و آب اشباع شده سیستم را تخلیه می‌کند و در صورتی که شیر تخلیه به صورت اصولی لوله‌کشی نشده باشد ممکن است با تخلیه آب، به ساختمان هم خسارت وارد گردد. بنابراین سفارش می‌شود که شیرپرکن همواره باید بسته باشد حتی اگر فشار آب شهر کمتر از فشار سیستم پکیج باشد.

به نصاب‌های پکیج پیشنهاد می‌شود پس از نصب پکیج، آموزش‌های لازم را به مشتری بدهند و حتی به آنها این فرصت داده شود تا خودشان، آب به سیستم اضافه کنند و فشار سیستم را تنظیم کنند و با حالت‌های تابستانه و زمستانه پکیج و . . . آشنا گردند. شاید یک ربع آموزش بتواند جلوی خیلی از هزینه‌های مالی و جانبی احتمالی را بگیرد و به اعتبار شرکت تولید کننده پکیج، جلوه‌ای خاص ببخشد.

نکته: حتی انتخاب رادیاتور هم می‌تواند در کم شدن آب مدار گرمایشی، نقش داشته باشد. به علت آنکه آلومینیوم خالص نرم می‌باشد، مقداری ترکیبات از جمله سرب را برای پایداری بهتر به آن اضافه می‌نمایند. آلومینیوم و سرب تشکیل یک پیل را می‌دهند و باعث تجزیه آب اکسیژن و هیدروژن می‌شوند و در واقع به همراه خروج هوا در شیر هواگیر پمپ، مقداری هیدروژن هم وجود دارد. این موضوع به مرور باعث کمبود آب در مدار می‌شود.

دلایل طبیعی کم شدن فشار بار پکیج:

هیدروژن قابلیت اشتعال دارد. رادیاتورهای آلومینیومی به تشکیل این پیل کمک می‌کند و برای جلوگیری از بروز این مشکل باید از رادیاتورهایی استفاده کنیم که درون آنها از عایق پوشیده شده باشد. در اینصورت کمبود آب در مدار به حداقل می‌رسد.

در مبدل‌های حرارتی از فلز مس استفاده می‌شود و فلز مس در تجزیه نقش سرعت دهنده (کاتالیزور) را ایفا می‌کند.

در مجموع می‌توان گفت که کم شدن فشار مدار به مرور زمان امری طبیعی است و با خرید رادیاتور از شرکت‌های معتبر، می‌توان این مقدار را کاهش داد.

محل نصب شیر پرکن پکیج دیواری

در پکیج های دیواری معمولا شیر پرکن در زیر پکیج قرار گرفته به طوری که برای مشاهده آن حتما می‌بایست خم شده و زیر پکیج را ببینید. قطعه ای که سر آن از دستگاه (زیر پکیج) بیرون زده و دارای ولوم گرد و پلاستیکی می‌باشد، با چرخاندن سر شیر پرکن به سمت چپ باز شده و به سمت راست بسته می‌شود.

زمانی که آب در داخل مدار وجود ندارد و یا آب سیستم کاهش یافته باشد، باید شیرپرکن را باز نماییم تا آب شهر وارد سیستم مدار گرمایش شود. تنها راه ارتباطی آب مدار گرمایش و مدار آب گرم بهداشتی، شیر پرکن می‌باشد.

فشار مجاز در سیستم باید بین ۵/۰ تا ۵/۱ بار باشد. بنابراین شیر پرکن شیری است که در مسیر انشعابی از ورودی آب سرد به قسمت مکش پمپ (در مسیر برگشت آب رادیاتور به پکیج)، قرار می‌گیرد و وظیفه آن پرکردن مدار گرمایشی از آب می‌باشد (در بعضی از مدل‌های پکیج شیر پرکن در بین مسیر آب سرد ورودی و خط رفت گرمایش قرار می‌گیرد).

معمولا شیرپرکن به صورت دستی در پکیج ها نصب می‌شود ولی شیر پرکن‌های خودکار نیز در بازار وجود دارند که دیگر نیازی به باز و بسته کردن آنها نیست و به طور خودکار آب سیستم را تامین می‌کنند.

در بعضی از پکیج ها سیستمی وجود دارد تا در صورت تکرار افت فشار، وجود نشتی در سیستم تشخیص داده شود. ولی در صورت عدم وجود این سیستم، بهتر است که از نوع شیرپرکن اتوماتیک استفاده نکنیم. زیرا ممکن است در جایی از مسیر لوله یا اتصالات ،نشتی وجود داشته باشد و ما به وجود آن پی نبریم و سبب ایجاد خسارت گردد (زیرا در صورت نشتی، کمبود آب سیستم، مرتب از طریق شیر پرکن اتوماتیک تامین می‌شود و هشدار توسط دستگاه اعلام نمی‌گردد).

لازم به ذکر است که تکرار افت فشار در هر حالتی، دال بر وجود نشتی یا عیب در سیستم است که باید عیب برطرف گردد. نکته قابل توجه اینکه وقتی پکیج خاموش است مدار شوفاژ باید سرد باشد و فشار بر روی یک بار تنظیم شود.

سوال با جواب:

1. چرا رسوب پذیری در پکیج دیواری مهم است؟
جواب: رسوب پذیری در پکیج دیواری بسیار مهم است زیرا تشکیل رسوب معادل تشکیل یک لایه عایق حرارتی در مبدل است و باعث می‌شود انتقال حرارت دیرتر صورت بپذیرد. در نتیجه مشعل به مدت بیشتری روشن می‌ماند و مبدل برای رساندن گرمای آب به مقدار تعیین شده، باید حرارت بیشتری را تحمل نماید. این امر باعث کاهش عمر قطعات پکیج به خصوص پمپ و سنسورها می‌شود و همچنین موجب افزایش مصرف سوخت می‌گردد.

2. چرا استفاده از شیر پرکن اتوماتیک در پکیج دیواری مشکل ساز است؟
جواب: استفاده از شیر پرکن اتوماتیک در پکیج دیواری مشکل ساز است زیرا در صورت وجود نشتی ریز در مدار سیستم، به صورت اتوماتیک تزریق آب برای جبران کاهش آب صورت می‌گیرد اما مصرف کننده متوجه این نشتی نمی‌شود. همین موضوع باعث می‌شود به صورت مداوم آب خنثی که رسوب خود را از دست داده از قسمت نشتی هدر رفته و به جای آن، آب تازه که دارای رسوب تازه می‌باشد وارد مدار سیستم شود. این امر باعث افزایش رسوب پذیری و در نهایت خرابی پکیج می‌شود.

3. چه عواملی باعث کاهش فشار بار در پکیج دیواری می‌شود؟
جواب: عوامل طبیعی که باعث کاهش فشار بار در پکیج دیواری می‌شود شامل:
1) تجزیه آب اکسیژن و هیدروژن به دلیل تشکیل پیل بین آلومینیوم و سرب در رادیاتورها
2) نقش کاتالیزوری فلز مس در تجزیه آب
3) طبیعی بودن کاهش فشار مدار با گذشت زمان که با استفاده از رادیاتورهای با عایق داخلی می‌توان آن را کاهش داد.

نتیجه گیری:

اگر شما جزو مصرف کنندگان انواع پکیج دیواری هستید مطمئنا از اهمیت قطعه شیر پرکن پکیج آگاهی دارید. شیر پرکن تنها راه ارتباطی آب مدار گرمایش و مدار آب گرم بهداشتی می‌باشد و نقش مهمی در هواگیری و تنظیم فشار بار پکیج ایفا می‌کند. با شناخت درست از عملکرد شیر پرکن و آگاهی از معایب استفاده از نوع اتوماتیک آن، می‌توانید از طول عمر و کارایی بهتر پکیج خود اطمینان حاصل کنید. همچنین آشنایی با عوامل طبیعی کاهش فشار بار سیستم و روش های جلوگیری از آن می‌تواند در نگهداری بهتر پکیج شما موثر باشد.

 

شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور
شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور کجاست
شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور m24ff
چگونه شیر پرکن پکیج را تعویض کنیم
شیر پرکن پکیج زمینی ایران رادیاتور
قیمت شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور
قیمت شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور مدل m24ff
تعویض شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور
تعویض شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور مدل m24ff
شیر پرکن پکیج قیمت
شیر پرکن پکیج فرولی
شیر پرکن پکیج فرولی کجاست
تعمیر شیر پرکن پکیج فرولی
شیر پرکن پکیج عمل نمیکند
شیر پرکن پکیج لورچ مدل هرما
شیر پرکن پکیج ال جی
شیر پرکن پکیج چیست

چگونه شیر پرکن پکیج را باز کنیم
چگونه شیر پرکن پکیج را تعویض کنیم
شیر پرکن در پکیج چیست
شیر پرکن پکیج شاپه
شیر پرکن پکیج لورچ
شیر پرکن پکیج لورچ کجاست
شیر پرکن پکیج لورچ مدل هرما
قیمت شیر پرکن پکیج لورچ
شیر پرکن پکیج یونیکال
چگونه شیر پرکن پکیج را باز کنیم
شیر پرکن پکیج بوتان
شیر پرکن پکیج بوتان مدل پارما
شیر پرکن پکیج بوتان مدل پرلا
شیر پرکن پکیج بوش
شیر پرکن پکیج بوتان cv424s
شیر پرکن پکیج بیتا
شیر پرکن پکیج بوش کجاست
شیر پرکن پکیج بوتان مدل ورونا
شیر پرکن پکیج بوتان پرلا پرو
شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور
شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور کجاست
شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور m24ff
شیر پرکن پکیج ایساتیس
شیر پرکن پکیج ایمرگاس
شیر پرکن پکیج استانبول
شیر پرکن پکیج اپتیما
شیر پرکن پکیج ایتالترم
شیر پرکن پکیج اریستون
شیر پرکن پکیج اخگر
شیر پرکن پکیج ناوین
شیر پرکن پکیج نیووارم
شیر پرکن پکیج کار نمی کند
شیر پرکن پکیج عمل نمیکند

شیر پرکن پکیج تاچی
شیر پرکن پکیج تاچی کجاست
قیمت شیر پرکن پکیج تاچی
بلوک شیر پرکن پکیج تاچی
شیر پرکن پکیج مرکوری
شیر پرکن پکیج بوتان مدل پارما
شیر پرکن پکیج بوتان مدل پرلا
شیر پرکن پکیج بوتان مدل ورونا
شیر پرکن پکیج لورچ مدل هرما
شیر پرکن پکیج بوتان مدل بیتا
شیر پرکن پکیج بوتان مدل کالدا ونزیا
شیر پرکن پکیج بوتان مدل پرلا پرو
شیر پرکن پکیج بوتان مدل اپتیما
شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور مدل m24ff کجاست
شیر پرکن پکیج کالدا ونزیا
شیر پرکن پکیج کجاست
شیر پرکن پکیج کدام است
شیر پرکن پکیج کار نمی کند
شیر پرکن پکیج بوتان کجاست
شیر پرکن پکیج فرولی کجاست
شیر پرکن پکیج بوش کجاست
شیر پرکن پکیج تاچی کجاست
شیر پرکن پکیج بوش کلاسیک
شیر پرکن پکیج دیجی کالا
شیر پرکن پکیج گلدیران
شیر پرکن پکیج گرم ایران
تعویض شیر پرکن پکیج گلدیران
شیر پرکن پکیج زمینی
شیر پرکن پکیج روکا
شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور
شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور کجاست
شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور m24ff
شیر پرکن پکیج زمینی ایران رادیاتور
شیر پرکن پکیج دئوترم
شیر پرکن پکیج دمراد
شیر پرکن پکیج دیجی کالا
شیر پرکن پکیج پرلا
شیر پرکن پکیج پرلا پرو
شیر پرکن پکیج بوتان پرلا پرو
شیر پرکن پکیج بوتان پرلا
شیر پرکن پکیج وایلانت
شیر پرکن پکیج وستن
شیر پرکن پکیج کالدا ونزیا
شیر پرکن پکیج بوتان مدل ورونا

 

[collapse]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید